Fórum skupiny       /       Škola poz. myslenia        Fórum školy  
Template
Template
Template
Template 27.03.2023 Template

Hlavné menu

 
Template
O polnočnom svad. programe
Polnočný program začepčenia PDF Tlačiť Email
Hodnotenie čitateľov: / 0
Napísal Jozef Mališ   
28.02.2008
Počet zobrazení článku: 7197
Zvyčajne o 24:00 hodine sa koná začepčenie a pokladá sa za vrchol svadby, lebo touto hodinou mladomanželia ukončia deň, ktorý začínali ako slobodní, ale do nového dňa už vstupujú viazaní manželskou zmluvou, (sobášom).

Aby to aj navonok bolo vidieť, predstavoval to akt snímania symbolov slobodných, (u nevesty je to vienok a u ženícha pierko), ktorý sa u nevesty niekedy nahrádzal čepcom - preto ten názov začepčenie.
Ďalej...
 
O vykrúcankách PDF Tlačiť Email
Hodnotenie čitateľov: / 0
Napísal Jozef Mališ   
28.02.2008
Počet zobrazení článku: 5797
    Neviem, aký bol zmysel vykrúcaniek v minulosti, ale čo si ja pamätám, tak to bola vždy vynikajúca príležitosť pre svadobných hostí, ako finančne podporiť mladomanželov.

    Vykrúcanka je režírovaná tak, že svadobní hostia spravia v strede sály kruh okolo mladomanželov a krstnej mamy, ktorá tam sedí na stoličke s misou, (terinou), na peniaze. Za hudobného doprovodu potom postupne svadobčania pozývajú mladomanželov do krátkeho tanca, ktorý si najprv zaplatia u krstnej mamy tým, že vložia do misky toľko peňazí, koľko uvážia.
Ďalej...
 
Pohostenie počas vykrúcanky PDF Tlačiť Email
Hodnotenie čitateľov: / 0
Napísal Jozef Mališ   
28.02.2008
Počet zobrazení článku: 5998
     Sú svadby, kde počas vykrúcanky, ako poďakovanie, nalievajú svadobným hosťom - chlapom po poháriku dobrej pálenky a ženám ponúkajú radostníky (malé koláčiky), alebo malé čokoládky.
Ďalej...
 
O polnočnom akte? PDF Tlačiť Email
Hodnotenie čitateľov: / 0
Napísal Jozef Mališ   
28.02.2008
Počet zobrazení článku: 5561
Polnoc: kto bude dávať dolu vienok, (krstná, alebo družica), dohodnúť, v čom bude tancovať vykrúcanku a kto bude tancovať, (či obaja alebo len nevesta).

    Každý kraj má iný mrav, a preto niekde dáva neveste dolu vienok družica, niekde krstná mamka. Podľa zvykov sa odvíja celá polnoc. Niektorá nevesta tancuje vykrúcanku v svadobných šatách, niektorá sa po odobratí vienka ide prezliecť buď do kroja,alebo svojich šiat a až potom sa tancuje.
Ďalej...
 
Template
Template Template Template
 

Vyhľadávanie

Štatistiky

Template Template