Fórum skupiny       /       Škola poz. myslenia        Fórum školy  
Template
Template
Template
Template 24.09.2023 Template

Hlavné menu

 
Template
Práca starejšieho na svadbe je náročná,ale... PDF Tlačiť Email
Hodnotenie čitateľov: / 3
SlabéVynikajúce 
Napísal Milan Sopko   
26.02.2008
Počet zobrazení článku: 6626
     Najprv len toľko, starejšieho som aj ja považoval na svadbe za človeka, ktorý otvorí svadbu nejakými otrepanými frázami, odvedie zvyk a do polnoci, kým sa tiež nejak začlení do zvyku snímania vienka neveste, má pokoj.

Možno som ho považoval za tzv.tajtrlíka, ktorý keď niečo povedal, bolo to pre mňa nasilu, zbytočne a k zábave nepotrebné.

Tiež som niekedy mal myšlienky, že je to úplne zbytočný človek na svadbe po oficiálnej časti, teda vtedy, keď sa príde zo sobáša na sál, kde pokračuje voľná zábava.

Neskôr bol pre mňa aj profesionálne zdeformovaným človekom, ktorého každý núkal alkoholom a bola to len otázka času,kedy musel pre alkohol so starejšovaním skončiť.Vlastne už na samotnej svadbe po pár hodinách bol tam pre smiech a starosť tým, ktorí si ho pozvali, aby ich zbavil organizačných starostí.

Tieto a možno aj mnohé iné pocity som mal, keď ma prvýkrát pozvali na svadbu robiť starejšieho. Nie nadarmo sa hovorí, že o niečom konkrétnom môžeš hovoriť až vtedy,  keď si to skúsiš. Nie, nebolo to o peniazoch, ani o prestíži, ani o ukázaní sa, ale o poriadnych "breptoch", tréme, akú som predtým v takom rozsahu nezažil, pocitoch zlyhania a zároveň výčitkách. Hoci som úplný abstinent, určite by som si bol poriadne uhol, aby som zabudol na všetky tie fox pa, ktoré som povystrájal. Nakoniec chvála Bohu, pretože to bola blízka rodina, všetko bolo pre nich v poriadku a brali to ako moju prvú svadbu-boli spokojní.

Odvtedy prešlo už pár rôčkov a môžem povedať, že práve ten začiatok  ma doslova "naštartoval" v tom smere, aby som starejšiemu navrátil meno, ktoré mu v minulosti patrilo. (Len si spomeňte na svadbu v Káne,keď Kristus premenil vodu na víno, komu mali dať okúsiť prvému-starejšiemu.) Samozrejme,že doba priniesla mnohé zmeny, ale po skúsenostiach,  ktoré som nadobudol, dnes viem,že bez starejšieho by som svadbu svojmu dieťaťu nerobil. Áno, môžete mať na to svoj názor, oponovať mi, no neexistuje lepšia vec ako zveriť organizačnú časť človeku, ktorý organizuje svadby pravidelne a môže čerpať zo všetkých svadieb, vie vám poradiť, aby sa predišlo niečomu s čím vy nerátate, pretože svadbu robíte len raz za dlhý čas.
     K tomu všetkému keby ste vedeli, koľko je na takej svadbe potrebných psychologických postupov, aby ľudia nepociťovali že sa deje niečo akosi nasilu, aby sa ako sa povie, zaplátali tzv.hluché miesta, aby všetko pôsobilo nechaoticky, pripravene.  Dnes sa vyžaduje, aby starejší bol nielen akýmsi organizačným vedúcim, ale aj zabávačom, poradcom pre každého svadobčana, aj odľahčovačom od starostí pre svadobnú rodinu. Predsa, ak chcete mať dobrý záznam zo svadby, alebo z nejakej akcie, zavoláte človeka , ktorý sa tým zaoberá, ak chcete pekné fotografie, zavoláte fotografa atď....Určite by bolo ešte o čom z tejto činnosti písať, no v žiadnom prípade nechcem, aby tieto riadky vyznievali ako samochvála, mal som naozaj pri ich písaní na mysli prácu starejšieho vo všeobecnosti, alebo tak, ako si myslím, že by mala vyzerať.

Práca s ľuďmi je náročná, ale pre mňa sa stala aj zaujímavá a po osvojení si niektorých prístupov, ktoré som si osvojil aj pekná. Starejší, aj s muzikou, majú len jednu noc na to, aby odhadli nálady a povahy svadobných hostí. Napriek všetkej snahe sa to občas aj tak nepodarí, pretože majú na to vplyv povahy, nálady, stresy a čo ja viem čo všetko,  ale o jedno vás všetkých, ktorí čítate tieto riadky chcem poprosiť, ak si vás ten mladý pár zavolal na svoju svadbu, na jeden z najkrajších dní v živote, tak im k nemu aj prispejte, a to veľmi jednoducho tým, že sa zabavíte. Prospeje to nielen im, ako pekná pamiatka na svadbu, ale aj vám. Skúste na ten deň nechať starosti a možno i chorobu a uvoľnite sa. Zadosťučinením vám bude dobrý pocit, možno i vynikajúca nálada sršiaca zo záznamu na DVD, ako spomienka a úprimné slová mladého páru, ktorý si isto praje, aby tí ľudia, ktorých si pozvali, sa čo najlepšie zabavili. Urobte to pre seba a aj pre nich.

Naozaj som zistil, že ma baví, keď sa ľudia okolo mňa bavia. Keď je okolo mňa veselo, veľa smiechu, hudby a tanca. Som hrdý na každý úspech z akejkoľvek akcie, ktoré v poslednom období prevažne absolvujeme ako Jewel team, spolu so skupinou Jewel, (s Vierkou a s Jojom).Sú to moje spriaznené duše, ale o našej spolupráci píšeme na inom mieste našej stránky.
     Neodpustím si však dve veľké ĎAKUJEM Vierka, ĎAKUJEM Jojo.
 
< Späť
Template
Template Template Template
 

Vyhľadávanie

Štatistiky

Template Template