Fórum skupiny       /       Škola poz. myslenia        Fórum školy  
Template
Template
Template
Template 24.09.2023 Template

Hlavné menu

 
Template
Svadba pod vedením Milana PDF Tlačiť Email
Hodnotenie čitateľov: / 3
SlabéVynikajúce 
Napísal Vierka Giertlová   
26.02.2008
Počet zobrazení článku: 9507
     Všetko sa začína už pri prvom stretnutí.

     Pred svadbou sa starejší stretne so snúbencami a oboznámi ich so zvykmi, ktoré sú súčasťou svadby. Vždy sa podrobne preberie celý priebeh svadby, aby snúbenci boli informovaní , ale tak isto aby aj starejší získal prehľad o tom, ako si celý priebeh rodina predstavuje.

     Toto stretnutie je veľmi dôležité a nesmie sa podceňovať jeho význam. Získaním informácií sa predchádza zbytočným nedorozumeniam, trápnym situáciám a chaosu, hlavne počas oficiálnej časti.

     Počas rozhovoru je samozrejme priestor aj na rady zo strany starejšieho, získané na svadbách.
     Niektoré veci sa môžu zdať zanedbatelné, alebo zbytočné, ale na zázname kamery niekedy veľmi zle ukážu. Ale čo je horšie, negatívne ovplyvňujú priebeh svadby, čo sa potom automaticky premietne do zhoršeného konečného výsledku.

     V deň sobáša príde starejší do rodiny ženícha, kde v krátkosti urobí poďakovanie a odobierku od svadobných rodičov mladého zaťa. Vzápätí oboznámi hostí, čo sa bude diať v nasledujúcich chvíľach, kde sa ide, ako sa budú prepravovať, čo sa bude diať pri príchode k mladej neveste a pod. Od prvých slov by mal svadobné organizovanie so všetkou zodpovednosťou vziať na svoje plecia. Vždy musí informovať o nasledujúcich krokoch, aby hostia boli , ako sa hovorí-IN.

     Keď sa prichádza k mladej neveste, je dobré a pôsobivé, keď zaťova rodina prichádza do dvora so spevom, (samozrejme je to otázka ústretovosti svadobných hostí zo zaťovej strany). Pri dverách bytu, (domu), mladej nevesty, pokiaľ sa tak dohodlo na prvom stretnutí, sa môžu urobiť tzv.prekáračky. Tam človek zažije kopec srandy a hostia sa svojimi poznámkami celkom radi zapoja do slovných poznámok. Po vstupe do bytu, (domu), sa oboznámi rodina, za akým účelom prišiel svadobný sprievod a hľadá sa nevesta. Po jej privedení urobí starejší poďakovanie rodičom, (z oboch strán) a zinscenuje odobierku mladej nevesty. U nevesty, sa po odobierke popripínajú mužom pierka a prípadne sa dozdobia stužkami autá. Pri odchode od nevesty, starejší znovu oboznámi hostí, kde sa ide na sobáš, akým spôsobom sa bude vchádzať do kostola, ako sa budú prepravovať atď.

     Na sobáš sa dá vchádzať rôznymi spôsobmi. Jeden spôsob je, že ženích čaká nevestu pred oltárom a ona prichádza ako posledná. Vedie ju jej otec. Druhý spôsob je ten, že nevesta vchádza ku sobášu zároveň so ženíchom vedú ich rodičia. (Ženícha vedie jeho mama, nevestu jej otec ) Svadobní hostia kráčajú za nimi. Alebo svadobní hostia vojdú prví a nevesta so ženíchom prichádzajú spolu so svedkami ako poslední. Vždy je to otázka dohody na prvom stretnutí,samozrejme s upovedomením pána farára, organistu, matrikárky, teda ľudí,ktorí prispievajú k samotnému sobášnemu aktu.

     Po sobáši nasledujú gratulácie. Gratulantom môže ponúkať buď družička, alebo určená osoba zákusky, alebo pálené. Odtiaľ sa väčšinou ide do miestnosti kde pokračuje zábava, môže to byť ale skombinované s fotením mladých. Detaily musia byť dohodnuté na prvom stretnutí a ľudia musia vedieť ako to prebehne.

     Po príchode do sály buď personál, vedúci a niekedy aj starejší privíta mladomanželov aj sv.hostí. Zablahoželá mladomanželom a rozbíja sa tanier, ako symbol rozbitých čriepkov pre šťastie. Tam sa dokazuje, ako budú spoločne pracovať na svojom rodinnom šťastí. Nie je na škodu nejaká vtipná poznámka. Pred odnesením nevesty v zaťovom náruči za vrch stola si ešte mladomanželia pripíjajú šampanským na svoje zdravie, spolu s tým, kto ich vítal na sále.

      Následne, po usadení hostí sa prednesie prípitok. Mal by byť krátky, výstižný a hlavne úprimný. Ak je rodina nábožensky založená, samozrejme sa uskutoční aj spoločná modlitba.

      Do tejto chvíle mal väčšinu povinností starejší. Pri príhovoroch k jedlu, pokial sme spolu ako JEWEL TEAM sa začíname striedať, aby to bolo pestrejšie. Poprajeme dobrú chuť k predjedlu, nakŕmime svadobnou polievočkou mladomanželov. Bývalo zvykom, že dobrú chuť prišli popriať aj kuchárky. Mali pekné a hlavne vtipné riekanky, ktorými zabávali hostí. Dnes túto úlohu miesto nich robíme my, pretože pekné a veselé zvyky vymierajú.

      Keď začnú roznášať predjedlo, tak rozdelíme svadobnej rodine kohútika. Sú to vtipné poznámky nasmerované na nevestu, ženícha, svadobné mamky, ockov, svadobných hostí, muziku, starejšieho. Tak vyplníme čakanie hostí na hlavné jedlo.

     Určite tušíte, čo nasleduje po jedle. Svojím prvým manželským tancom otvoria svadobnú zábavu mladomanželia. Tu sa snažíme vytiahnuť na tanečný parket všetkých hostí. Keď je zábava otvorená, nasleduje rodičovský tanec, ktorý ale môže prebehnúť aj počas prvého mladomanželského tanca.

     Po kole nasleduje prestávka, cez ktorú ponúkame rýmovačkami nápoje. Banketovou formou predstavujeme rodinu a každý má možnosť prísť sa zoznámiť s nevestou a ženíchom osobne a tiež si s nimi pripiť. Zároveň sa zoznamujú aj hostia medzi sebou. Takéto zoznámenie sa je veľmi dobré aj kvôli tomu, že každý sa predstavuje z očí do očí a nie pred všetkými, lebo sa neprejaví tréma.

     Nasleduje tanec a v ďalšej prestávke vyskúšame ženícha z jeho zdatnosti a zmyslu pre humor. Je to asi päť minútový vstup, v ktorom ženích ukáže hosťom, ako rád sa zabáva a ako mu záleží na tom, aby sa oni ako hostia cítili dobre. V neposlednom rade je to vynikajúce pre ukážku na kameru, kde dokážeme ženícha vyzdvihnúť v očiach tých, ktorí pozerajú záznam zo svadby.

     Aj na nevestu príde rad. Po kole a prestávke si nevesta odskúša svoj pozorovací talent. Je to tiež veselé a ľudia sa začínajú super baviť. Netreba však mať nejaké obavy, alebo stresy. Ide o zábavu, a tak to berú aj hostia. Sú mladomanželom vďační za takéto milé spestrenie večera.

     Takto sa ani nenazdáme a je tu polnoc. Tu starejší vysvetlí hosťom, ako prebiehalo začepčenie voľakedy, a názorne niečo s nevestou a ženíchom predvedú . Pri snímaní vienka mladej neveste pomáhajú starejšiemu: prvý družba, družica, krstná mamka. Po odobratí vienka sa zloží ženíchovi pierko a nasleduje vykrúcanka, alebo venčekový tanec. Po tanci sa ide mladá nevesta prezliecť, (niekto jej ide pomáhať ) a ženích ostáva v sále. (Ak sme na svadbe komplet JEWEL_TEAM,tak polnočný zvyk predvádzame kompletný. Myslíme si,že stojí za to a zatiaľ mal vždy úspech.) Toho zatiaľ, kým sa nevesta prezlieka, prijímajú do cechu ženáčov. Je to pánska jazda, lepšie povedané, chlapi sa pochytajú, zaspievajú si a niečím si pripijú s čerstvým ženáčom. Ženy zatiaľ môžu okolo nich urobiť kruh, a veselo spievať a tancovať .

     Keď privítame mladú ženu, (už nie nevestu), nasleduje krájanie torty. Svadobná torta je tiež symbol šťastia. Pri spoločnom krájaní, majú mladomanželia ukázať, že vedia svoje šťastie uchopiť pevne do rúk.

     No kým hostia papajú tortu, mladí skladajú gazdovskú prísahu. Táto prísaha sa skladá na metlu a na varechu. Je to veľmi veselá časť programu, na ktorej sa hostia dobre zabávajú. Na záver tejto prísahy si mladí pripijú, aby spečatili svoj sľub.

     Ani svadobné mamky sa nebudú nečinne prizerať. Oni zas budú skladať sľub svokier, v ktorom im sľúbia všetko možné aj nemožné. To je pre mladomanželov krásny svadobný dar. Svokričky si tiež svoj sľub spečatia prípitkom.

    Na záver sa patrí poďakovať. Robí to starejší a nesmie zabudnúť na nikoho, kto akokoľvek prispel k úspešnému priebehu svadobného diania.

     Určite je toho veľa, čo sa ešte dá predvádzať na svadbe, avšak snažili sme sa predostrieť takú chronológiu, ktorá by vás mala viesť. Vyberte si z toho také veci, aby ste aj s odstupom času mali čo ukázať zo svojej svadby s hrdosťou. Každému účastníkovi na vašej svadbe by o to malo ísť, ale predovšetkým Vám. Ak aj nebudeme my-JEWEL TEAM na vašej svadbe, prajeme vám, aby bola presne podľa vašich predstáv.

JEWEL team

Na svadbe manželov Hudecových zľava: Milan, Vierka, Jojo
 
< Späť   Ďalej >
Template
Template Template Template
 

Vyhľadávanie

Štatistiky

Template Template